Pulci žabiček v jihlavské zoo dostanou každý svoji vlastní vaničku, návštěvníci je ale vidět nemůžou

5. květen 2024

V teráriích jihlavské zoologické zahrady návštěvníci uvidí jenom dospělé žabičky. O vajíčka a pulce se chovatelé starají v zázemí.

„Malé žabičky máme v schované v zázemí, než vyrostou,“ vysvětluje chovatelka Michaela Hrušková. Nejdřív chovatelé sesbírají vajíčka, z nich se stanou pulci a z nich žabičky. Chov v zázemí dává chovatelům přehled. Zároveň vajíčka i pulci potřebují specifické podmínky - teplo a musí být v inkubátoru.

Pulci pralesničky azurové

U žabiček v teráriu jsou líhně, kde je odstátá voda. Ošetřovatelé jenom čekají, kdy žáby nakladou vajíčka a potom je seberou. „Potom je dáme do inkubátoru, který musí mít 26 až 27 stupňů. A čekáme, až se z nich stanou pulci,“ popisuje chovatelka. „V teráriu je velké vlhko, které vajíčka nezvládají, a ne vždy je tam takové teplo, jaké vajíčka potřebují,“ dodává.

Když se z vajíček stanou pulci, tak je ošetřovatelé přendají každého do vlastní vaničky s odstátou vodou a postupně je začnou krmit.

autor: Simona Kubíčková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.